"SSPE" Hastalığını Meclis Araştırsın !

BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, SSPE hastalığının neden ve sonuçlarına ilişkin Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Meclis Araştırması istedi.

BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan aracılığıyla Meclis'e verilen araştırma önergesinde, SSPE hastalığı ve bu hastalığın altında yatan nedenlerin, hasta olan çocukların yaşadıkları sorunların, hasta olan çocukların sosyo-ekonomik durumlarının ve hastalığın önlenmesi için gerekli unsurların neler olduğunun araştırılması istendi.

BÖLGE İLLERİNDE YOĞUN GÖRÜLMEKTEDİR.

Ayhan, önergenin gerekçelerini şöyle sıraladı: "Kızamık mikrobunun yol açtığı bir hastalık olan SSPE bölge illerinde yoğunca görülmektedir. Bu hastalığın hala devam ediyor olması, kızamık hastalığının ülkemizde halen görülüyor olması salgın özelliğinden dolayıdır. Ayrıca bu yıl Suriye'den ülkemize göç eden mülteciler sorunu kızamık hastalığını da tetiklediği düşünüldüğünde SSPE hastalığının yayılma riski de artmaktadır. ESKİ SAĞLIK BAKANI OSMAN DURMUŞ DÖNEMİNDE ŞANLIURFA, BATMAN, DİYARBAKIR, MARDİN VE ŞIRNAK illeri başta olmak üzere bölge illerinde YAPILAN EKSİK DOZ VE BAYAT KIZAMIK AŞILARININ bu hastalığı tetiklediği ve arttığı iddiaları bölge halkı tarafından uzun süredir dile getirilmektedir."

Bu hastalığın pençesindeki çocukların tamamına yakınının dar gelirli ailelerin çocuklarından oluştuğunun altını çizen Ayhan, "Birçok ilde aileler dernek kurarak yetkililere seslerini duyurmaya çalışmaktadır. Çünkü SSPE hastalığının bakımı zor gideri oldukça fazladır. Bu durum aileleri maddi ve manevi olarak oldukça zorlamaktadır. Bu nedenle bu hastalığın altında yatan nedenlerin, hasta olan çocukların yaşadıkları sorunların, hasta olan çocukların sosyo-ekonomik durumlarının ve hastalığın önlenmesi için gerekli unsurların neler olduğunun araştırılması amacıyla bir Meclis Araştırması açılması önem arz etmektedir" diye belirtti.

KAYNAK:

http://www.balikligol.com/haber/sspe-hastaligini-meclis-arastirsin-21556.html

Gösterim Sayısı: 4416 Son Düzenleme: Cuma, 05 Temmuz 2013 18:05
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.