Devlet "SSPE" Skandalını Örtbas mı Etmek İstiyor ?

2000’li yıllarda özellikle Doğu ve Güneydoğu’da bayat kızamık aşısı nedeni ile binlerce çocuk SSPE hastalığına yakalandı. Tedavisi olmayan bu hastalık için Devletin skandalın faillerini bulmak yerine olayı örtbas etmeye çalıştığı ortaya çıktıDoğu ve Güneydoğu’da yaşları 12 ile 14 arası değişen binlerce çocuk 2000’li yılarda vurulan bayat kızamık aşısı nedeni ile yatalak bir şekilde ölümle pençeleşiyor. Devlet yetkilileri yaşanan bu sağlık faciasının faillerini bulmak yerine olayı ört bas etmeye çalışıyor.
Birçok doktor ve uzman, SSPE hastalığının, “Kusurlu, bozuk ve eksik aşılardan kaynaklandığı”nı belirtiyor. Ayrıca Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın 2007’de Diyarbakır Çocuk Hastanesi açılışından sonra SSPE hasta yakınları ile yaptığı bir konuşmada, hastalığın geçmiştekilerin yapmış olduğu bir hata olduğunu belirtip, “Bunu yapanların Allah belasını versin” sözleri de SSPE hastalığına neden olanların devlet yetkilileri olduğunu gösteriyor. Buna rağmen devletin, yılardır SSPE hastalığındaki hata ve ihmalleri örtbas etmeye çalışması da akıllarda soru işaretlerine neden oluyor.

SAĞLIK BAKANI: “ÖNCEKİLER YAPMIŞ”. DEDİ

SSPE Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Erdal Çalışır, 2007 yılında Diyarbakır’da Çocuk Hastanesi açılışına gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, SSPE’ye geçmişte yapılan hataların neden olduğunu söylediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık Bakanı, 2007 yılında Diyarbakır Çocuk Hastanesi açılışında SSPE hastası ailelerle başhekimlik odasında bir toplantı yaptı. Toplantıda bizim sorularımız üzerine Bakan Akdağ, SSPE’nin geçmişte yapılan hata nedeni ile yapıldığını söyledi. O toplantıda çocuklarımız kucağımızdaydı. Sağlık Bakanı, çocuklara baktıktan sonra başhekime dönüp ‘bunu yapanların Allah belasını versin. Geçmişte yapılan hatalar şimdi karşımıza çıkıyor’ dedi ve bu sözleri hepimiz işittik. Bu toplantıda basın yoktu. Fakat o esnada konuşmalara AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt da şahit oldu. Abdurrahman Kurt, o zaman AK Parti Diyarbakır il Başkanlığı yapıyordu. Bununla birlikte birçok doktor ve SSPE ailesi de vardı.”

SKANDAL AÇIKLIĞA KAVUŞSUN

Olayın açıklığa kavuşmasını istediklerini belirten Çalışır, “ Ne oldu da bölgede özelikle 1999 ile 2002 yılarında doğan çocuklarımız SSPE hastası oldu? Bu çocuklarımıza ne oldu bilmek istiyoruz. Ortada bir ihmal, hata veya başka bir şey varsa ortaya çıkmasını istiyoruz” diyerek faillerin ortaya çıkarılmasını istedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI HASTA SAYISINI GİZLİYOR

Sağlık Bakanlığının, SSPE hasta sayısını gizlediğini belirten SSPE Derneği Genel Sekreteri Harun Bedir, Bakanlığın yaptığı açıklamada hasta sayısını az gösterdiğini fakat kendilerinin tuttuğu hasta sayısının çok yüksek olduğunu belirtti. Bedir, “Sağlık Bakanlığı, gerçek olan verileri kamuoyu ile paylaşmıyor. Sağlık Bakanlığı nedense SSPE hasta sayısını olduğundan çok az gösteriyor. Bakanlık bu konularda açıklama yaptığında bizim tutabildiğimizin de çok altında rakamlar açıklıyor” dedi.

HASTA SAYISINI AZ GÖSTERİN GENELGESİ

Hasta yakınlarının “failleri ortaya çıkarın” isteğine karşılık Sağlık Bakanlığının doktorlara, “Hasta sayısını azaltın” şeklinde bir genelge gönderdiği iddia ediliyor. Birkaç ay önce SSPE hastalığı nedeni ile hayatını kaybeden 12 yaşındaki Hüseyin Yavuz’un babası Kadir Yavuz; “Çocuğum iki yıl boyunca SSPE hastalığından dolayı gözlerimizin önünde can çekişti. Öldüğünde raporunu istediğimizde ölüm raporuna ‘Sespis’ (kana mikrop karışması) nedeni ile öldü yazıldı. Doktorlara neden böyle yazıldı diye sorduğumuzda ‘Biz SSPE den öldü diye rapor veremeyiz’ dediler” diyerek çocuğunun ölüm sebebinin gizlendiğini söyledi.

HASTALAR AYNI SAĞLIK OCAKLARINDA AŞI OLMUŞ

SSPE hastası çocukların aynı sağlık ocaklarında kızamık aşısı olması da dikkat çekici bir ayrıntı. SSPE hasta babası Servet Kuzlak, “Bu işin ortaya çıkmasını istiyoruz. Sesimizi duymak istemiyorlar. Bu çocuklar bayat kızamık aşısı ile bu hale geldi. Bunu daha neden saklıyorlar. Bu çocukları aynı sağlık ocağında aynı senelerde aşı oldukları bile bu facianın araştırılması için yeterli değil mi?” diye sordu.

ZALİMLERİN ORTAYA ÇIKMASINI İSTİYORUZ

Allah’tan gelenlere razı olacaklarını ancak insanların yaptığı zulme razı olmayacaklarını dile getiren Anne Semiha Kuzlak ise, “Allah’tan gelen her şey başımız üstendedir. Ancak doktorlarımızın da bazen açıkladığına göre bu hastalık, bazı yetkili denilen insanlardan kaynaklanmış. Biz bu durumu kabul etmiyoruz” diyerek yaşanan skandalın ortaya çıkarılmasını istedi.
Kaynak:  dogruhabergazetesi.com

Gösterim Sayısı: 4952
Öğeyi Oyla
(3 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.