Bayat Aşı Yüzünden Hayatı Karardı...

"Bayat Aşı Yüzünden Hayatı Karardı"

 

Batman'ın Beşiri ilçesinde yapılan kızamık aşısının bayat olması yüzünden SSPE hastalığına yakalanan Kümet ailesinin 9 yaşındaki çocuğu günden güne eriyor.

BATMAN -Beşiri ilçesi Doğankavak (Hathatké) Köyü"nde ikamet eden Mithat Kümet"in 9 yaşındaki oğlu Muhammed Seyfullah Kümet, yapılan kızamık aşısının bayat çıkması nedeniyle yakalandığı amansız hastalıkla yaşam mücadelesi veriyor.

 

Dünyada tedavisi olmayan tek hastalık olarak bilinen SSPE hastalığı 1999-2000 yıllarında özellikle Güneydoğunun 4 ilinde Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin"de binlerce çocuk bu amansız hastalığa yakalandı. Batman"da bu hastalığa yakalanan yüzlerce çocuğun bulunması özellikle Doğankavak (Hathatké)  Köyü"nde bu hastalığa yakalanan 4 çocuktan 2"sinin ölmesi birisinin 4 yıldır yatalak olması son olarak da Kümet Ailesinin oğullarının 5 aydır hastanede yatalak olarak yaşaması, vatandaşların devlet hastanelerine olan güvenini zedeliyor.

Çocuğum gözlerimin önünde her gün biraz daha eriyor

Baba Mithat Kümet, “5 ay önce çocuğumun hastalığını ilk önce öğretmeni fark etti. Oğlum okulda çok başarılı olduğu için öğretmeni tarafından çok seviliyordu. Bir gün öğretmeni onu tahtaya kaldırmış. Ama verdiği soruyu çözemeyince hocası çok şaşırıp beni aradı. Bir sorunu var mı diye sordu. Meğer bu hastalığa yakalananlarda önce hafıza kaybı meydana geliyor. Önce sol eli bir şey tutmaz oldu. Hemen onu öğretmeniyle birlikte Diyarbakır"da hastaneye götürdük. Daha sonra Ankara"ya da götürdük. Her iki hastanede de SSPE teşhisi koydular. O gün bugündür hastane hastane dolaşıyoruz. En kötüsü de hiçbir şey yapamamaktır. Çocuğum gözlerimin önünde her gün biraz daha eriyor. Ve ben hiçbir şey yapamıyorum” dedi

 

Devlet yetkilileri bu konu üzerinde durmalı ve buna sebep olanları yargılamalıdır

Oğlunu 5 aydır hastanelerde dolaştırdığını ve doktorların bu hastalığın hiçbir tedavisinin olmadığını söylediklerini ifade eden baba Kümet, “Bu hastalığa karşı alternatif çözümler üretilmeli. Özellikle bu hastalığa yakalanan çocukların hastalık sebepleri iyice araştırılıp, doğuda binlerce çocuğu bu duruma koyan canilerden hesap sorulmalı. Bunun üzerine gidilip, bu zulme sebep olanlar yargılanmalı. Özellikle bu bayat aşıların güneydoğuda ağırlıklı çıkması ve doktorlar tarafından aşırı dozda kullanılması bizleri tedirgin ediyor. Yetkililerden isteğimiz sonuna kadar bu konunun üzerine gitmeleri ve her şeyin açığa çıkarılmasıdır” diye konuştu.

 

(İbrahim Halil Şayık  İLKHA)

 http://www.medya73.com/bayat-asi-yuzunden-hayati-karardi-haberi-333636.html#ixzz2gH0GDtxt

Gösterim Sayısı: 5632
Öğeyi Oyla
(8 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.