Bayat Aşıların Hesabı Verilmeli...

 

BAYAT AŞILARIN HESABI VERİLMELİ  (DİYARBAKIR)

 

 

Bayat aşı ve tek doz kızamık aşısından kaynaklanan SSPE hastalığı Kürt çocuklarını tehdit etmeye devam ediyor.

İnsani Hak ve Hürriyetler Derneği, (HÜR – DER) bayat aşıdan kaynaklandığı belirtilen SSPE hastalığını mercek altına aldı. SSPE Hastalığına yakalanan çocuklar anne-babalarının gözleri önünde eriyip hayatlarını kaybediyorlar. SSPE Çocuk Hastalık ve Hasta Yakınları Dayanışma Derneği ve hasta yakınlarıyla görüşen HÜR  DER, hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı. 

Diyarbakır'da sadece kayıtlı 150'e yakın hastanın olduğuna dikkat çeken İnsani Hak ve Hürriyetler Derneği'nin (HÜR
– DER) Genel Sekreteri İbrahim Gökdemir, SSPE derneğinin başkanı ve ailelerle yapılan görüşmeler neticesinde hastalığın bayat aşıdan kaynaklandığını ifade ettiklerini söyledi. Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarını bu konuya duyarlı olmaya ve ailelere destek vermeye çağırdıklarını belirten Gökdemir, İnsani Hak ve Hürriyetler Derneği olarak konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne ve Dünya Sağlık Örgütüne taşıyacaklarını söyledi. Gökdemir, Ayrıca 1997–2000 yılları arasında bölge insanına yapılan aşılar hakkında inceleme ve araştırma yapılması için Uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunacaklarını belirtti.

Gökdemir,
“Bilinçsizlikten ileri gelen kızamık daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görülmekte, batı illerinde ise hastalık bu bölgeden göç edenlerde rastlanmaktadır. Aşıların soğuk zincirinde kullanılması gerekirken, Diyarbakır'ın yaz sıcağında kullanılması aşıların bayatlaması ihtimalini doğurmaktadır” dedi.

"Sağlık Bakanlığı'nın İhmali Var"

Sağlık Bakanlığı ve Mülki Amirlerce SSPE hastalığının kızamık aşısından kaynaklandığı ihtimalinden dolayı hastalığın ilk çıktığı yıllarda konuyu önemsemedikleri ve duyarsız kaldıklarını belirten Gökdemir, hasta yakınlarına hastalıkla ilgili bilgilendirme yapmadıklarını, ailelerine hiçbir yardım desteğinde bulunmadıklarını, adeta hastayı ve hasta yakınlarını kaderleri ile baş başa ölüme terk ettiklerini söyledi. Gökdemir,
“Hür-Der olarak; Devletten, Sosyal devlet olma bilinci ile hareket ederek, taşıdığı mesuliyetten kaynaklanan bu mağduriyeti büyük bir elem ve ızdırap içerisinde olan bu hasta ve ailelerine gerekli maddi ve manevi desteği sağlayarak gidermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

"Konuyu AİHM ve Dünya Sağlık Örgütüne Taşıyacağız"

Gökdemir, HÜR - DER olarak, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarını bu konuya duyarlı olmaya ve hasta ailelerine destekçi olmaya çağırdıklarını belirtti. Konu ile ilgili olarak hukuki merciler nezdinde girişimlerde bulunacaklarını açıklayan Gökdemir, Konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne ve Dünya Sağlık Örgütüne taşıyacağımızı, bölgede 1997
–2000 yılları arasında yapılan aşılar hakkında inceleme ve araştırma yapılması için Uluslararası kuruluşlarda girişimlerde bulunacağız” dedi.

 

 

Kaynak: http://www.haberdiyarbakir.com/bayat-asinin-hesabi-verilmeli-30244h/#ixzz2gH0cT1lZ

 

Gösterim Sayısı: 4672
Öğeyi Oyla
(16 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.