SSPE Hastaları İçin Fiziki Tedavi

FİZİK TEDAVİ

Başımızdan başlıyacağız, iki kaşın arasındaki noktayı alnından yukarısı saç başlangıcı olan yerden yani başın tam orta kesiminden başlayarak, tepesine ve ensesine kadar başparmağınızla ovun. Vücudumuzda ve beynimizdeki bütün sinirler buradan geçiyor. Bu sinirleri uyarmanız çok önemlidir. Daha sonra yine başparmağınızla ense kökünden sonraomur iliğine gidin. Bu omuriliğin aralarını ovun; ister yerfıstığı yağıyla, ister zeytinyağı ile ister felç yağı ile, çok bastırmadan sadece uyarın. Kuyruk sokumuna kadar omurilik aralarını uyarın. Bu yağlar oraları besler. Günde 1-2 kere yapın (Başa sörmüyorsanız, sadece omuriliği 2 günde bir yıkayın ki çocuğunuzun vücudu onu güzel emsin, yarasın el, kol ayak, eklem yerlerine de  sürebilirsiniz. Özellikle zeytinyağı, balık yağı ile kasılan yerlerini ovarsanız zaman içerisinde kasılan kollar kendini açar, Zeytinyağı ile bütün bedeni ovmanız bedeni de besler, kasları dabesler. Ovamıyorsanız günde en az 1 yemek kaşığı aç karnına içiriniz.

 

 

Masaj : imkanınız varsa fizyoterapi yaptırın, yoksa en azından 2-3 kere para ile gidip onun yaptıklarını öğrenin bu hareketleri çocuğa uygulamanız balgamından kurtulmasından tutun bütün hastalığın sbebi olan diğer hastalıklarımızın geçmesine, hafiflemesine yarar.

Tavsiye edilen masaj:

$1a)    Önce sağ tarafa 10-15 defa, sonra sol tarafa, 15 defa çevirin öne ve arkaya 10 15 defa yatırın kaldırın, eğiltin.

$1b)   Kollarını, çocuğu yatırın elini yukarı, aşağı başa doğru 15 defa getirin. Sonra yanlara 15 defa, sonra kollarını açıp kapatın 15 defa göğsüne doğru, sonra el bileklerini sağa sola çevirin parmaklarını öne arkaya yatırın. El bileğini öne-arkaya yatırın, her hareketi 15 defa her iki kolda ve her iki elde yapın. Ellerde dönme oluşmaz.

$1c)    Ayaklar, karnına doğru tek ayak çalışın, ayağı karnına doğru itin, sonra sizin karnınıza doğru gelsin ayağı 15 defa yapın. Sonra ayağını kırmadan yukarıya doğru kaldırın 15 defa sonra ayağını kırmadan yanlara açınyine 15 defa sonra ayağını karnına çekerek yattığı yerebastırın 15 defa sonra ayakbileği el bileği gibi sağa sola çevirin 15 defa sonra ayak bileğini öne-arkaya doğru hareket ettirin. Özellikle arkaya doğru ittirmeniz basar durumuna getirmek belki çocuğun canını acıtbilir. Ama o kadar faydalıdır ki ayakbileğindeki kasın gerilmesi onun ayağa kalktığında basmasını sağlar, ayaklarda dönme olmaz, kemik oluşmaz, ayak bileğinde döşme oluşmaz, ayak ve kol hareketlerini yapınca;eklemlerde kireçlenme olmaz. Kaslarda erime olmaz. Kabızlık olmaz, idrar tutukluluğu olmaz, tam hareketler çocuğun heryerine faydalıdır.

 

Gösterim Sayısı: 3360 Son Düzenleme: Pazar, 02 Haziran 2013 10:49
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.