Acılı annenin feryadı, SSPE'yi gündeme taşıdı(Sabah)

Diyarbakırlı Özge'nin annesinin, "Kendimi yakarım" şeklinde isyanıyla gündeme gelen SSPE hastalığı, kızamık nedeniyle beyne yerleşen bir virüsten kaynaklanıyor. Türkiye'de bin 131 kayıtlı vaka bulunuyor

 

Diyarbakır'da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun hastanede ziyaret ettiği 'Subakut Sklerozan Panensefalit' (SSPE) hastası Özge Pekeler'in annesi Güllü Pekeler'in "Daha fazla ilgisiz kalınırsa kendimi öldüreceğim" feryadı, dikkati bu durumdaki diğer hastalara çekti. Tedavisi olmayan SSPE hastalığı Türkiye'de en çok Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa ve Mardin'de görülüyor. Sağlık Bakanlığı SSPE Bilimsel İnceleme Komisyonu Raporu'na göre, 1995-2005 arasında Türkiye'de bildirimi yapılmış bin 131 SSPE'li hasta bulunuyor. Diyarbakır'da ise son 3 yılda 70 SSPE'li çocuk hayatını kaybetti. Kızamık hastalığının ardından beyne yerleşen bir virüsün neden olduğu merkezi sinir sistemi hastalığı olan SSPE'ye yakalanan çocuklarda, önce davranış bozukluğu, ardından mental gerileme ve görme bozukluğu oluşuyor. 

İLAÇ KAÇINILMAZI GECİKTİRİYOR 
SSPE kızamığa karşı aşılanmamış, aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış veya aşılanmadan önce kızamık geçirmiş çocuklarda ortaya çıkıyor. Kızamık aşısı olmamış çocukta hastalığın görülme riski, aşı yapılanlara göre 20-30 kat fazla. Bölgede 1999-2000 arasında, bayat aşı yapılmış çocuklarda ortaya çıkan SSPE hastalığıyla mücadele için kurulan pek çok dernek var. Bunlardan biri de SSPE Hastalıkları Derneği Diyarbakır Şubesi. Şube Başkanı Erdal Çalış, Diyarbakır'da ilçeler dahil 200'ü aşkın kayıtlı hastanın olduğunu söylüyor. Pek çok hastanın da kayıtdışı olduğunu söyleyen Çalış, "Halk hastalığı tanımıyor. Ancak ilaç kullanımıyla henüz başlamadan önlemek mümkün. O yüzden Sağlık Bakanlığı'nın bir bilinçlendirme çalışması başlatması gerekiyor" diye konuştu. 
Sağlık Bakanlığı'nın etkili aşı yapması halinde hastalığın 5-10 yıl içinde tamamen kontrol altına alınabileceğini belirten Çalış, Diyarbakır'da 200, Batman'da 100, Şanlıurfa'da 150 ve Gaziantep'te 150 kayıtlı SSPE hastası bulunduğunu da ifade etti. Rakamların daha yüksek olabileceğini de söyleyen Erdal Çalış, "Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. İlaçlar sadece ölümü geciktiriyor" dedi.

 http://www.sabah.com.tr/Yasam/2012/10/28/acili-annenin-feryadi-sspeyi-gundeme-tasidi

Gösterim Sayısı: 2236
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.