Binlerce Çocuk Aşıdan Öldü (Vakit Gazetesi)

Akit gazetesinin  “Aşı öldürüyor” başlığıyla duyurduğu haber büyük yankı uyandırdı. Aşının Türkiye’de de binlerce çocuğu ölümcül hastalıkların kucağına ittiği ortaya çıktı. ABD’de yayınlanan bir raporda aşı olan bebeklerin, aşı olmayan bebeklere oranla daha fazla hasta olduğunu; 4 kere aşı olan bir bebeğin hastalanma ihtimalinin, 2 kere aşı olan bir bebeğe kıyasla çok daha fazla olduğunu ortaya koyarken, Türkiye’de de geçmişte uygulanan aşı politikasının binlerce çocuğu ölümcül hastalıkların kucağına ittiği görülüyor.

 

BİNLERCE ÇOCUK HASTA!

Binlerce çocuğun 2000’li yılların başında uygulanan aşı politikaları sebebiyle ölüme terk edildikleri ortaya çıktı. Türkiye’de halen çocuklara kızamık, su çiçeği gibi hastalıklar sebebiyle çokça aşı yapılırken 2000’li yılların başında Güneydoğu’da yapılan kızamık aşısı birçok aile için felaket oldu. 2002’nin Ekim ayında okullarda yapılan aşılama sebebiyle onbinlerce çocuğun SSPE olarak bilinen Subakut Sklerozan Penansefalit hastalığına yakalandığı belirtiliyor. 2002 yılında bu aşıyı vurulan çocukların bir kısmı vefat ederken, bir kısmı bitkisel hayata girdi, bir kısmı da felç gibi çeşitli hastalığa yakalanmış durumda! Hastalıkta aşıların bayat olmasının da önemli bir etken olduğu belirtiliyor.

AŞI FELAKETİ TBMM’YE RAPOR OLDU

Hastalığın son kurbanlarından biri de Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi Dumlupınar İlköğretim Okulu, 2’nci sınıfta okurken kızamık aşısı vurulan Zelal Demir oldu. 11 Ekim 2002 tarihinde okuduğu okulda aşı vurulan Zelal, aşının üzerinden 3 hafta geçmesinin ardından önce kolunda şişme meydana geldi, ardından da dizinin üzerine düşmeye başladı. Hastalığın nüksetmesinden kısa bir süre sonra bitkisel hayata giren Zelal, 6 Haziran 2012 tarihinde vefat etti. Kızı Zelal’in ilkokulda vurulduğu aşı yüzünden hayatını kaybettiğini söyleyen acılı baba Hasan Demir, bu uğurda ciddi mücadeleler vermiş.

Hastanelerle giriştiği mücadelenin üzerine Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuran Hasan Demir, son çare olarak da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne başvurdu. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı’na yazdığı mektupta kızı Zelal Demir’in tedavisi sırasında yapılan yanlışların incelenmesini isteyen Hasan Demir, ayrıca hastalığa sebebiyet veren aşının da mercek altına alınmasını istedi. Aşı felaketinin binlerce ailenin ocağını söndürdüğünü söyleyen Demir, aşı konusunda daha dikkatli olunmasını istedi.

Gösterim Sayısı: 2243 Son Düzenleme: Pazar, 02 Haziran 2013 12:05
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.