Bartın'da 6 çocuk, tek doz kızamık aşısı yapıldığı için SSPE adı verilen ölümcül bir hastalığa yakalandı.

Yatağa mahkum olarak her geçen gün eriyen çocukların aileleri ise çaresizlik içinde. 

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) tavsiyesi ile 1987 ile 1998 yılları arasında kızamık aşısının tek doz yapılması nedeniyle yüzlerce SSPE vakasının ortaya çıkması üzerine, 2000 yılında yeniden çift doz uygulamasına geçilmesine rağmen, Bartın'da 6 çocuk bu hastalığa yakalandı. Hastalığa yakalanan çocuklardan 3 tanesi, Ertan Kuru (20), Burcu Karaahmetoğlu (12) ve Hakan Öztop (13), ölümcül SSPE hastalığı nedeniyle her geçen gün erirken, doktorlar çocuklara en fazla 3 ay ömür biçiyor. 

15 yaşındayken hastalığa yakalanan 20 yaşındaki Ertan Kuru'nun babası Halil Kuru, Bartın Devlet Hastanesi'nde yapılan tedaviye rağmen oğlunun rahatsızlığının 3 yıl boyunca teşhis edilemediğini söyledi. Oğlunu Hacettepe Üniversitesi'ne götürdüğünü, burada yapılan kontrollerde ise SSPE hastalığı teşhisi konulduğunu kaydeden baba Halil Kuru, "Ertan'ın beyne giden damarlarında tıkanma meydana gelmiş. 

Bunun sebebinin de tek doz kızamık aşı olduğunu söylediler" diye konuştu. Yakınları, 12 yaşındaki Burcu Karaahmetoğlu'nun da 1 yıl önce hastalığa yakalandığını söylerken, 13 yaşındaki Hakan Öztop da aynı hastalığın pençesinde yaşam mücadelesi veriyor. SSPE hastalığına yakalanan ve doktorların 3 ay ömür biçtiği çocukların anneleri Aysel Kuru, Hatice Öztop ile Emine Karaahmetoğlu'nun gözünden yaş eksik olmuyor. 

Çocuklarına bakmakta zorlandıklarını belirten anneler, "Çocuklarımız gözümüzün önünde eriyip gidiyor. Göz göre göre ölümlerini bekliyoruz. Vicdanımız dayanmıyor. Ne yapacağımızı bilemez hale geldik. Tedavide kullanılan ilaçlar yurt dışından geliyor ve masraflarını karşılamamız mümkün değil. Çocuklarımızı raporlarında SSPE hastası oldukları yazıyor. Bundan sonra hastalıkla ilgili olarak neyle karşılaşacağımızı bilmek istiyoruz" dedi. 

Bartın İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. İsmet Kavaklı, SSPE hastalığının ender görüldüğünü söylerken, kızamıkta ikinci doz aşının şart olduğunu söyledi. Kavaklı, "SSPE çok ender görülen bir rahatsızlık. 6 ila 9. aydan itibaren bebeklerin aşılarının yaptırılması gerekir. Kızamıkta ise ikinci dozun uygulanması şarttır. Sağlık Bakanlığı bu konuda gereken çalışmaları yapıyor. 1970 yılından sonra tek doz yapılan kızamık aşısı, daha sonra alınan bir karar ile 2 doza çıkarıldı. 8 yıldan beri de iki doz olarak uygulanıyor. 10 yaşındaki çocuklar için korkuya kapılmaya gerek yok" diye konuştu. 

6 çocuğun bu hastalığın pençesinde olduğu Bartın'da, aynı hastalıktan 1 kişinin ise hayatını kaybettiği öğrenildi. 

Kaynak:www.mynet.com 


Kızamık aşısını ihmal etmeyin”

Kocaeli İl Sağlık Müdür Vekili Dr.Hasan Aydınlık, son günlerde kamuoyunda kızamık hastalığı ve 6 yaşındaki Fırat Katar'ın eksik kızamık aşısı nedeniyle hayatını kaybettiğiyle ilgili haberler üzerine bir açıklama yaptı. Dr.Aydınlık, yanlış bilgilendirme nedeniyle vatandaşların aşı yaptırmaktan korktuğu, bunun ileride büyük tehlikelere yol açabileceğini söyledi.Dr.Aydınlık, "Kızamık aşısı yaptırmak değil, yaptırmamak tehlikelidir” dedi. 
Dr.Aydınlık, kızamığın ülkemizde yaygın görülen bir hastalık olduğunu hatırlattı,3-4 yılda bir salgınlara neden olabildiğini dile getirdi. Dr.Aydınlık. Sağlık Bakanlığı'na her yıl 8-30 bin arası kızamık vakası bildirildiğini söyledi, "Türkiye'de kızamık vakası geçiren her 100 çocuktan 3'ü hayatını kaybetmektedir. SSPE hastalığı ise, kızamık hastalığının yol açtığı ağır seyirli ve ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Kızamık aşısı bu hastalığa yol açmadığı gibi bu hastalığa karşı da korumaktadır.Ancak, kızamık aşısını zamanında ve takvimine uygun biçimde yaptırmak önemli.” dedi. 

İLK 9 AYDA YAPILMALI 
Kızamık aşısının zamanında yaptırılması gerektiğini vurgulayan Sağlık Müdür Vekili Dr.Aydınlık, "Sağlık ocaklarında aşılar onaylanmış üreticilerden alınmakta ve kullanıma verilmeden önce tekrar incelenmektedir. Aşılar ilk 9 ay da ve sonra da ilköğretim 1'nci sınıfta yapılmaktadır.Kızamık aşısı yaptırmamış, aşıdan önce kızamık hastalığı geçirmiş veya aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış çocuklarda bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle takvime uygun aşı yaptırmak şarttır. Mutlaka bu aşıyı çocuklarınıza yaptırın” dedi.SALI

10 bin çocuk ‘ölümcül kızamık’a karşı sağlık taramasından geçecek 

Kızamık virüsünün beyne yerleşmesiyle oluşan SSPE hastalığı son yıllarda artış gösterdi. Sebebi ise 1987 ile 1998 arasında uygulanan tek doz aşı sistemi. Bunun üzerine geçmişte kızamığa yakalanan 10 bin çocuğun sağlık taramasından geçirilmesi için proje hazırlandı. Çalışmalar Şanlıurfa’dan başladı. 

Gelişmiş ülkelerde tümüyle yok edilen kızamık, Türkiye’de hâlâ ölümlere sebep oluyor. Hastalığa yakalanan her 100 çocuktan biri hayatını kaybediyor. Kızamıktan kaynaklanan en tehlikeli durum ise subakut sklerozan panensefalit (SSPE). Yok edilemeyen kızamık virüsünün yıllar sonra ortaya çıkıp beyne yerleşmesiyle oluşuyor. Bu hastalık, iki doz halinde vurulan kızamık aşısı ile önlenebiliyor. Ancak Sağlık Bakanlığı 1987’de kızamık aşısını tek doza indirdi. Uygulama 11 yıl sürdü. Ve bu dönemde SSPE hastalığında önemli oranda artış yaşandı. Bakanlık, 1998 yılında yeniden iki doz aşı sistemine geçti. Ölümcül virüsle mücadele eden çocuklarla ilgili haberler medyaya yansıyınca Sağlık Bakanlığı, kızamık geçiren çocukları kontrol altına almak için düğmeye bastı. Hazırlanan projeye göre yaklaşık 10 bin çocuk sağlık taramasından geçirilecek. Çocukların kan örneğine bakılacak ve göz dibi muayenesi yapılacak. Tarama programına pilot bölge seçilen Şanlıurfa’dan başlandı, çalışma daha sonra yurt geneline yayılacak. Zaman’ın sorularını cevaplayan Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, projenin SSPE riski taşıyan çocukları kapsadığını açıkladı. SSPE’yi ‘bildirimi zorunlu hastalıklar’ kapsamına aldıklarını belirten Buzgan, son iki yılda gerçekleştirilen kızamık aşısı kampanyasında ülkedeki bebek ve çocukların yüzde 95’ini aşıladıklarını anlattı. Bu sayede kızamığa yakalanan çocuk sayısı 10 binden bine düşmüş. Bakanlığın hedefi bu oranı sıfıra indirmek. Tıp fakülteleri ve sağlık müdürlükleri aracılığı ile yürütülen tarama projesi de erken teşhisi amaçlıyor. 

Harran Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Nörolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akın İşcan, kızamığa bağlı rahatsızlıkların erken tanı ve tedavisi açısından projenin çok önemli olduğuna ve bu sayede kızamık geçiren çocukların ilk kez kontrol altına alınacağına dikkat çekiyor. 

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü son iki yılda kent genelinde kızamık geçirmiş 900 çocuk tespit etti. Vaka sayısının Türkiye ortalamasının üstünde olduğu Şanlıurfa’da kızamık geçiren çocuklar, sağlık ocakları aracılığıyla HÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Nörolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı’na yönlendiriliyor. Çarşamba ve cuma günleri kızamık geçiren yaklaşık 50 çocuğa uygulanan taramanın, 2006’nın ilk haftasında tamamlanması bekleniyor. Prof. Dr. İşcan’a göre kızamık aşısının çocuklara; 9 ile 15 aylık dönemlerde ve 5. ile 7. sınıflarda olmak üzere üç defa yapılması gerekiyor. “Birini yapar diğerlerini yapmazsanız çocuğunuzun kızamığa yakalanmasını önleyemezsiniz.” diyen İşcan, çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin ileride bir hastalık çıktığında telafisi mümkün olmayan sonuçlara katlanmak zorunda kalacağı uyarısında bulunuyor. Öte yandan Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde kızamık geçirdikten sonra ölümcül SSPE hastalığına yakalanan 17 çocuktan 4’ü hayatını kaybetti. Bu çocuklardan Ahmet Unutkan, bir yıl önce SSPE hastalığının pençesine düşmüş. Aile, çabuk yorulmaya başlayan çocuklarını, önce Şanlıurfa’daki doktorlara, ardından Hacettepe Tıp Fakültesi’ne götürmüş. Burada çocuklarına ölümcül SSPE hastalığı teşhisi konulmuş. Ahmet, tüm çabalara rağmen 2 ay önce hayatını kaybetmiş. Acılı baba Halil Unutkan, Ahmet’e 2003’te bir doz aşı yaptırdığını söylüyor. Aynı hastalığın pençesinde kıvranan Halil Gedik (11) ise ilk zamanlar denge kaybı ve konuşma güçlüğü çekmiş. Birkaç ay sonra yürüyemez olmuş. Bir süre sonra çevresinde konuşulanları da anlayamaz hale gelmiş. Baba Adem Gedik, 2003 Ekim ayında oğlu Halil’i, Viranşehir 1 No’lu Sağlık Ocağı’na götürerek, 1 defa kızamık aşısı yaptırmış. Ancak çocuğunun kızamığa yakalanmasına engel olamamış. En son Ankara Sami Ulus Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Halil’e, tedavisi mümkün olmayan kızamığa bağlı SSPE hastalığı teşhisi konulmuş. Viranşehir’de SSPE hastalığına yakalanan bir başka çocuk ise Zelal Demir (11). Bitkisel hayata giren Zelal, ölüm kalım savaşı veriyor. Küçük kızın çaresiz kalan ailesi ise kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. 

Hastalığın kesin tedavisi yok

SSPE hastalığına kızamık geçirildikten sonra beyine yerleşen virüs sebep oluyor. Kızamık geçirdikten 1-10 yıl arasında hastalığın belirtileri başlıyor ve virüs beyinde tahribata yol açıyor. Kesin tedavisi ise yok. Sadece virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlar kullanılabiliyor. Kızamık aşısı olmamış çocukta hastalığın görülme riski, aşı olana göre 20-30 kat fazla. Hastalık en erken 6 hafta içinde ölüme yol açıyor. 

Yılda 10 çocuk SSPE’ye yakalanıyor

HÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Himmet Karazeybek, her yıl 8-10 çocuğun, SSPE hastalığına yakalandığını söyledi. Sağlıklı bir insanda aniden ortaya çıkan hastalığın felce veya beyinde iltihaba yol açtığını belirten Karazeybek, geçmişte kızamık geçiren çocukların risk grubunda olduğuna dikkat çekti. Kızamık, ateş ve döküntüyle seyreden, bulaşıcı bir hastalık. 

Aşılar 9. ve 15. aylarda yapılmalı

Sağlık Bakanlığı, iki yıldır kızamık aşısı kampanyasına büyük önem veriyor. Pilot bölge Şanlıurfa'daki vaka sayısı Türkiye ortalamasının üstünde. Bugüne kadar kentte kızamık geçirmiş 900 çocuk tespit edildi. Uzmanlar, aşının çocuklara 9. ve 15. aylarda yapılmasını öneriyor. 

27.12.2005 
Mehmet Dener - Mehmet Doğan 
Şanlıurfa


Sağlık bakanlığı yanlışı


KIZAMAK virüsünün beyne sızıp 1_10yıl arası tekrar aktif hale gelmesiyle oluşan SSPE hastalığının tedavisi üstlenen bir çok nörolog,SSPE vakalarındaki bu artışın sorumlusu olarak Sağlık Bakanlığı’nın 1987_1998 arasında kızamık aşısını çift dozdan tek doza düşürmesine bağladı.Şu anda ki hastaların büyük çoğunluğunun 7_15 yaş arasındaki çocuklar olduğuna dikkat çeken doktorlar,’hepsinin de kızamık aşısı dönemi Bakanlığının aşıyı tek doza düşürdüğü yıllara kızamık salgınlarının faturasını ödüyor.Tek doz aşı,Türkiye koşullarına uygun değildi.Uyarılara rağmen bu hata ancak 11yıl sonra fark edilerek çifte aşıya dönüldü.Olanlarda bu yavrularımıza oldu’ 


BİLE BİLE ÇOCUKLARIMIZ ÖLÜME ATILMIŞ

CİDDİYE ALINMADIK


TEK aşı döneminde salgınlar nedeniyle kızamık aşısının ‘tek doz mu çift doz mu’ vurulması gerektiği konusunda bir araştırma yapan Ege üniversitesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr Zafer Kurugöl de Sağlık Bakanlığı’nı suçlayanlardan.2 aşamada toplam 600 çocuk üzerinde yaptıkları araştırmada,çift aşının gerekliliğini ortaya çıkardıklarını ifade eden Kurugöl, ‘1994’te sonuçları aynen bakanlığına gönderdik.Ancak ciddiye alınmadık.Eğer o an çift aşıya geçilseydi fatura bu kadar ağır olmazdı’ diye konuştu.


11 Yıllık yanlış uygulama


Kızamık hastalığı geçiren çocukların beynine sızan kızamık virüsü,ölümcül bir hastalık olan ve çaresi henüz bulunamayan SSPE’ye yol açıyor.Yüzlerce hasta,bir tedavi bulunmasını ümitle beklerken,doktorlar kızamık aşısının dozunu çiftten teke indiren Sağlık Bakanlığı’nı suçluyor.


SAĞLIK Bakanlığı,Türkiye’de planlı kızamık aşısı uygulamasına 1970’te başladı.Uygulama 1987’ye kadar çocukların 9’uncu ve 15’inci aylarda vurulmak üzere çift doz olarak sürdürüldü.Bu tarihte ise Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesiyle aşı bir doza düşürüldü.Ancak,bundan sonra sık sık görülmeye başlanan kızamık salgınları nedeniyle Bakanlık,1998’de tekrar 9’uncu ay ve 7’inci yaşta olmak üzere çift doz aşı uygulamasına döndü.Doç.Dr.Mustafa Kalemli döneminde başlatılan tek doz aşı uygulaması,sırasıyla Bülent Akarcalı,Cemil Çiçek,Nihat Kitapçı,Halil Şıvgın,Yaşar Eryılmaz,Yıldırım Aktuna,Rıfat Serdaroğlu,Kazım Dinç,Doğan Baran,Nafiz Kurt ve İsmail Karakuyu’nun Sağlık Bakanlığı yaptıkları dönemde de devam etti.1997 yılından 1999’a kadar bakanlık yapan Dr. Halil İbrahim Özsoy döneminde ise bu uygulama kaldırıldı.


SAĞLIK 02.01.2006 14:01


Kızamık Hastalığına Yakın Takip

"SSPE" riskine karşı son 2 yılda kızamık olanlar 7 yıl izlenecek.


Kızamık geçirenler ailelerinin izni halinde 7 yıl boyunca takip edilecek. 

Sağlık Bakanlığı, ölümcül SSPE hastalığını erken dönemde yakalayabilmek için Tıp Fakülteleri'ne takip programı başlatmaları izni verdi. Kızamık, aşısı 1998 yılından bu yana çift doz olarak uygulanıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde ise Türkiye'den 4 yıl önce bu uygulamaya geçildi. Amaç, kızamığın ve nadir de olsa buna bağlı gelişen SSPE hastalığının önüne geçebilmek. SSPE, genellikle kızamık geçirdikten sonraki 2 ila 10 yıl içinde ortaya çıkıyor. Bir başka deyişle , 1998'de çift doz aşıya geçen Türkiye'nin özellikle 2008'e kadar SSPE riskini yakından izlemesi gerekiyor. Çünkü, kesin tedavisi olmayan SSPE'nin erken tanısı çok önemli. İşte, Sağlık Bakanlığı bu yüzden son 2 yılda kızamık geçirenleri takip etmek isteyen Tıp Fakülteleri'ne izin verdi. Aileler izin verirse, kızamık olanlar 7 yıl boyunca takip edilecek.


Sağlık Bakanlığı'nca son 2 yıl içinde kızamık geçirenlerin 7 yıl süreyle izlenerek, hastalığın erken dönemde tespit edilmesi amacıyla bir çalışma başlatıldı. 


Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, SSPE hastalığının, kızamığın geç dönemde ortaya çıkan etkilerinden biri olduğunu belirterek, oldukça yavaş ve kronik olarak ilerlediğini belirtti. 


SSPE'nin genellikle kızamık geçirildikten 2-10 yıl sonra ortaya çıktığına dikkati çeken Buzgan, bu nedenle kızamık vakalarını takibe aldıklarını bildirdi. 


Buzgan, SSPE'nin geçen yılın Ocak ayından itibaren "bildirimi sorunlu" hastalıklar kapsamına alındığını kaydederek, şu ana kadar 21 vakanın bildirildiğini söyledi. 


Bunların 7'sinin 5-9 yaş aralığında kız, 9'unun yine aynı yaş aralığında erkek, 1'inin 0-11 yaş aralığında erkek, 2'sinin 1-4 yaş aralığında erkek, birinin 10-14 yaş aralığında kız, birinin de 16-19 yaş aralığında kız olduğunu bildiren Buzgan, "Ancak bu çocukların aşılı olup olmadığı konusunda henüz bilgimiz yok" dedi. 


Vakaların geçmişe yönelik tespiti amacıyla da SSPE hastalarının başvurduğu ve tedavilerinin yapıldığı merkezlerle yazışmalar yaptıklarını anlatan Buzgan, gelen vakaların analizlerinin yapıldığını söyledi. 


Vakaların yaş, ortaya çıktığı yıl ve kızamık aşılarının yapılıp yapılmadığı gibi açılardan değerlendirildiğini belirten Buzgan, "Çalışmalar devam ediyor. Ancak şunu söyleyebilirim ki, bu çalışmayla SSPE hastalığının ülkemizde beklenenden daha yüksek olduğu görüldü" dedi. 


SSPE'nin kesin tedavisi olmamakla birlikte, son yıllarda durdurulmasına yönelik bazı gelişmeler yaşandığını kaydeden Buzgan, hastalığın erken dönemde tespiti için de bir çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Gösterim Sayısı: 17278
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.