SSPE hastaları sıkıntıda (şanlıurfa güncel)

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde Demir ailesinin sıkıntıları devam ediylor. Öğretmenlik yapan Hasan Demir 9 yıldır SSPE(Subakut Sklerozan Panensefalit) hastası kızının iyileşmesi için yoğun çaba sarfediyor. Kızının Okulda yapılan bayat aşı sonrası SSPE hastalığına kapıldığını iddia eden baba Türkiye’de bulamadığı adaleti AİHM arayacağını söyledi.

 

Viranşehir merkeze bağlı Atatürk Mahallesi Namık kemal caddesinde oturan. 32 yıldır ilçede öğretmenlik görevini sürdüren Hasan Demir öğretmenlik görevini sürdürdüğü Dumlupınar ilköğretim okulunda okuyan 7 yaşındaki kızı Zelal demir’e ve diğer öğrencilere kızamık aşısı yaptırıldı. Yapılan kızamık aşısı sonrası Zelal demirde bedensel aksaklıklar meydana geldi. Gün geçtikte durumu kötüleşen çocuğunun Sağlığından şüphe eden baba Hasan Demir kızını doktora götürerek gün geçtikçe kötüleşen çocuğuna bir teşhis konulmasını istedi. Uzun kontroller ve testler sonucu 7 yaşındaki Zelal Demir’e SSPE (Subakut Sklerozan Panensefalit) hastalığı teşhisi konuldu. Teşhis sonucu şaşkına dönen baba hasan demir hastalığın bulaşma sebebini araştırdı. Gitmedik doktor bırakmayan baba uzun uğraşları sonucu doktorların verdiği teşhise göre 7 yaşında okulda yapılan kızamık aşısı sonrası hastalığın oluştuğu söylenildi. Bu hastalığın kızamık geçirildikten sonra beyne yerleşen virüs neden oluyor. Virüs hastalığın bitiminden sonraki 10 yıl içinde tekrar aktif hale geçiyor ve beyinde büyük tahribata yol açıyor. Kesin tedavisi olmayan virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla hastalığın seyri yavaşlatılabiliyor. İlçede sadece Zeynep’in bu hastalığa yakalanmadığını söylen baba onarca çocuğun okullarda yapılan bayat aşılarla SSPE hastalığına yakalandığı iddia etti. Yaşanan bu üzücü olay sonrası sağlık bakanlığından ve milli eğitimden davacı olan baba Hasan Demir, açılan davalarda takipsizlik kararının çıktığını söyledi. Fedakar baba hem okuluna gidip öğrencilerini en iyi bir şekilde eğitirken aynı zamanda çocuk yaşta hayatı kararan küçük kızını iyileştirme derdinde. Öğretmen baba cumhurbaşkanı başta olmak üzere başbakan, genelkurmay başkanlığı, adalet bakanlığı, sağlık bakanlığı, milli eğitim bakanlığı, Türkiye büyük millet meclisi başkanlığı ve son olarak insan hakları derneği gibi birçok kurum ve kuruluşlara dilekçeler yazarak yardım istedi. Hiçbirinden olumlu cevap alamayan acılı baba bitkisel hayata oksijen ve soğuk buhar cihazına bağlı kızının gün geçtikçe daha da kötüleşmesine dert yanıyor.

Demir “bulunduğum Dumlupınar ilköğretim okulunun aynı okulda öğrencisi olan kızı Zelal demr’e koruma amaçlı kızamık aşısı yapıldı. Bu aşıdan 25,30 gün sonra kızımda olumsuzluklar başladı. Kızımı tedavi etmek için doktor doktor dolaştım en son bir hastanede yapılan muayenede kızıma SSPE (Subakut Sklerozan Panensefalit) hastalığı teşhisi konuldu. Kızım 9 yıldan beri bu şekilde işkence içinde yaşamaktadır. İlçe kaymakamından cumhurbaşkanına kadar tüm resmi kurum ve kuruluşlara çocuğumun durumunu belirttim. Tedavisi için yardım talebinde bulundum. Bu bütün istemlerim havada kaldı. Hiç kimsenin deyimi yerindeyse kılı kıpırdamadı. 9 yıldan beri çocuğumla bu şekilde yaşamaktayım. Her gün ölümle iç içe yaşıyoruz. Her an yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgide bulunan bu çocukla ailece zor günler yaşıyoruz. Sosyal güvencemiz olmasına rağmen hiçbir tedavi uygulanmıyor. Adeta çocuğum dışlanıyor. Ekim 2008 tarihinde başbakanlılık insan hakları başkanlığının emirleri dahilinde çocuğuma meskeninde tedavi programı emri verildi. İl sağlık müdürlüğü ve ilçe sağlık gurup başkanlığının bilgisi dahilinde uygulamaya geçilme raporu düzenlendi. O günden bugüne kadar rapor ile ilgili hiçbir çalışma yapılmadı. Geçtiğimiz yıllarda sağlık bakanlığı tedavi hizmetleri genel müdürlüğünün multidisipline tedavisi oluşturma emri geldi. Viranşehir ilçe sağlık gurup başkanlığı bu emri adeta çöp kutusuna atarcasına uygulamaya koymadı. Ben çocuğumun mağduriyetini başbakanlığa, cumhurbaşkanlığına ve TBMM başkanlığına yazdım hiçbirinden cevap gelmedi.

. Acılı anne Hediye Demir  devlet yetkililerinden yardım istedi. Demir ailesi reisi Hasan Demir çocuğunun hayata kalması için mücadele ederken bir yandan da okulda çocukları gibi değer verdiği öğrencilerine sağlıklı eğitim verme çabasında. Demir ailesi devlet yetkililerinden gelecek yardım haberini bekliyor.(Haber Kadir Çelikcan)

 http://www.sanliurfaguncel.com/Saglik-sspe-hastalari-sikintida-4755.html

Gösterim Sayısı: 2439 Son Düzenleme: Pazar, 02 Haziran 2013 12:43
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.