SSPE hastasının bekleyişi (Şanlıurfa Güncel)

Şanlıurfa’nın Yakubiye Mahallesinde yaşayan 13 yaşındaki Elif Duva, Sağlık Bakanlığı tarafından 9 yıl önce yapılan bayat kızamıkŞanlıurfa’nın Yakubiye Mahallesinde yaşayan 13 yaşındaki Elif Duva, Sağlık Bakanlığı tarafından 9 yıl önce yapılan bayat kızamık aşısı sonucu SSPE hastalığına yakalandı. Küçük kız 2 yılda mum gibi eridi.aşısı sonucu SSPE hastalığına yakalandı veHasan ve Ayşe Duva çiftinin 6 çocuğundan biri olan Elif Duva, 11 yaşında hastalığın belirtisini göstermeye başladı. 40 yaşındaki anne Ayşe Duva Kızını bir bebek gibi kucağında taşıyor, gözünü bir an olsun Elif’ten ayıramıyor. 


İşsiz olan baba Hasan Duva kızının tedavi masrafları için bulduğu her işte çalışıyor. Sadece yeşil kartı bulunan ailenin geliri kızlarının tedavisine yetmiyor. Yeşil kartların karşıladığı temel ilaçlar dışında Elif’in tüm masraflarını ailesi alıyor. Mamaları, vitaminleri, bezleriyle birlikte aylık 800 lirayı geçen Elif’in masraflarını Duva ailesi karşılayamadığını dile getirdi. 
10 aydır kızına bakıcı maaşı çıkarmaya çalıştığını ifade eden anne Ayşe Duva işlemlerin ağır ilerlemesine isyan ediyor. “Kızım bayat aşıdan bu hale düştü. O yıllarda çocuklarımıza zorla vurdukları aşılar kızımı bu hale getirdi. Sağolsun devlet bize 2 yıldır bakıcı parası ödeyeceğini duyduk. Müracaat ettik. Kızıma valilikten bir ekibin gelip bakması gerekiyormuş, 5 aydır bekliyoruz gelen giden yok. Kızımın yeniden sağlığına kavuşması imkansız bizde bir yandan yoksulluk diğer yandan bu eziyet. Kızıma benden başka kimse bakamıyor. Birde umut verip sonra aylarca bekletmeleri bizi çileden çıkarıyor. Kendilerininde çocuğu var. Onlarında başına gelebilir.” diyen anne gözyaşlarını tutamıyor. 
Elif 5.sınıfını bitirdikten sonra hastalığın ilk belirtileri olan unutkanlık, dalgınlık, bayılma gibi rahatsızlıklar göstermeye başladığını belirten Ayşe Duva “Daha sonra okul kıyafetlerini bile giyemedi. Kızım gözümün önünde mum gibi eriyip gidiyor. Elif’im şimdi konuşamıyor, duyamıyor, göremiyor ve yürüyemiyor. Sıkıntısını ancak ağlayarak dile getiriyor. Kocam işsiz güçsüz bazen bez almaya paramız dahi olmuyor.” diye konuştu. 
SSPE hastalığı, kızamık virüsünün beyin omurilik sıvısına karışması ile beyne yerleşen virüsün sonucu meydana geliyor. 
Türkiye’de yaklaşık bin beş yüze yakın çocuğun SSPE hastası olduğu ve bunun yarıdan fazlasının Doğu ve Güneydoğu bölgesinde bulunuyor.

 http://www.sanliurfaguncel.com/Saglik-sspe-hastasinin-bekleyisi-8963.html

 

Gösterim Sayısı: 2212
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.