SSPE: Ana-babaların cehennemi (Taraf)

Şanlıurfa ve ilçelerinde son yedi yılda yüzlerce çocuk SSPE hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Şu an hastalıkla pençeleşen çocukların anne-babaları yaşanan kâbusu gözyaşları içinde anlatıyor


Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde ölümle pençeleşen yaklaşık 40 SSPE hastası çocuk var. Aileler SSPE hastalığının okulda ve sağlık ocaklarında yapılan aşılardan kaynaklandığını düşünüyor. Yetkililerin çocuklarını bir an önce daha gelişmiş teknolojiye sahip hastanelerde tedavi altına almalarını istiyorlar. Yedi yıldır çocuklarının hastalığı karşısında çırpınan ailelerden bazıları, İlçe Kaymakamlığı’ndan başlayarak, Sağlık Bakanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı ve Cumhurbaşkan- lığı’na kadar birçok kuruma yazılar yazarak, çocuklarının SSPE hastalığı nedeniyle ölmek üzere olduğunu anlatmışlar. Sağlık bakanı ile görüşmüşler, söz almışlar. Ancak Sağlık Bakanı bugüne kadar hiç geri dönmemiş. Bu çocuklar bir mucize olmazsa belki de birkaç yıl sonra aramızda olmayacaklar. SSPE hastalığına yakalanan çocukların anne ve babalarıysa sürekli bir azabı yaşıyor...

14 yaşındaki Zelal’in babası Hasan Demir: Viranşehir Dumlupınar İlköğretim Okulu’nda öğrenciyken 11 Kasım 2002’de yapılan aşıdır bunun sorumlusu... Adana Balcalı Hastanesi’nde, bu çocuğumun bir ay yaşayabileceğini söylediler. Şanlıurfa’daki hastaneler artık çocuğuma bakmak istemiyor. ‘Bu SSPE hastası, nasıl olsa ölecek’ şeklinde bakıyorlar. Şu anda bölgede çocuğum gibi 3 bin SSPE hastası çocuk var, 17 bin çocuk da vefat etti. Bakanlık dâhil olmak üzere yetkililer rakamları saklıyor.”

9 yaşındaki Mehmet’in babası Halil Bilen: “2002 yılında çocuğumuzda bazı değişiklikler farkettik. Birçok hastane dolaştık, en son Hacettepe’de yapılan tahlilde, oğlumun SSPE hastası olduğu ortaya çıktı. Doktora, ‘Hocam bu SSPE nedir’ diye sordum. Doktor bana, ‘Eksik doz veya bayat aşı’dan olmuştur, bunun tedavisi yoktur, hiçbir yere götürmeyin, boşu boşuna gezdirmeyin’ dedi. Oğlumuz gözümüzün önünde giderek eriyor ama kimse bir şey yapmıyor.”

12 yaşındaki Ozan’ın babası M. Salih Ektiren: “2004 yılında Ozan 1. sınıfa gidiyordu. Sınıfta kaldı. Biz, ‘normaldir, küçük yaşta okula gönderdik ondan olmuştur’ dedik. İkinci yılında ikinci dönemde bir sabah havale geçirdi. Doktora götürdük, doktor zehirlenmeden hastalandığını söyledi, ilaç verdi ama iyileşme olmadı. Diyarbakır’da nörologa götürdüm; ‘SSPE hastalığı bu’ dedi. Hastanelerde doktorlar SSPE hastası olduğu için ilgilenmiyor...”

Dokuz yaşındaki Müjde’nin Annesi Leyla Bulut: “Kızım çok sağlıklıydı, Anaokuluna gidiyordu. Öğretmeni kusması olduğunu, çocuklarla oynamadığını, doktora götürmemiz gerektiğini söyledi. Kızımın başı öne düşüyordu. Çok doktor dolaştık, en son bir doktor bize SSPE olduğunu ve bunun aşıdan kaynaklandığını söyledi. Kızım giderek büyüyor, artık onu indirip-kaldıramıyorum, bel fıtığı oldum. Ayrıca bağırıyor, çığlık atıyor, elimiz kolumuz bağlı, kızımızla birlikte biz de gün geçtikçe eriyoruz. Devlet sağlam kızımı Sağlık Ocağı’nda yaptırdığımız aşı ile bu hale getirdi. Şimdi onu kurtarmak için bana yardım etmiyor...”

10 yaşındaki Adem’in babası İbrahim Gedik: 5 Temmuz 2007’de oğlum okuldan döndüğünde, başından kan geldiğini gördüm, hemen çocuk doktoruna götürdüm. Bayağı bir gidip geldik doktora... Sonunda SSPE teşhisi koydular. Ankara’ya götürdüm. Ankara’da test yaptılar, ilaç verdiler. Fakat bu ilaçlar da herhangi bir netice vermiyor, bir faydası olmuyor. Günden güne gidiyor çocuğum. 2003 yılında bir çocuğum da bu hastalığa yakalandı, sadece 52 gün yaşadı. Benim çocuklarımı devlet bu hale getirdi, çocuğum sapasağlamdı.

Yedi yaşındaki Sidar’ın babası Sinan Güneş: “Sidar’ın hastalığı 4 buçuk yaşında başladı. Sağlık Ocağına götürdüm, aşılarını düzenli olarak yaptırdım. Bu hastalık aşılardan kaynaklandı. Aşıları yaptırdığıma dair aşı karnesini saklıyorum. Biz sağlık bakanı ile de görüştük, ‘ben gerekeni yapacağım’ dedi. Bugüne kadar bir ‘alo’ bile demedi. Hiçbir yardımını görmedik. Bir gün değil, iki gün değil, benim çocuğum altı buçuk yıldır böyle. Viranşehir’de 38-40 çocuk böyle...”

11 yaşındaki Fahri’nin babası Kasım Erbekler: “Fahri benim tek oğlum. Geçen döneme kadar okula gidiyordu. Aniden oldu. Aşı yaptırmadığımız için bu hastalığa yakalandığını belirtiyorlar. Yalan söylüyorlar. Oğlumun aşı kartı duruyor. Düzenli aşıları yapılmış. Çocuğum gittikçe kötüleşiyor. Bir şeyler yapsınlar, oğlumu kurtarsınlar. İki dakikada bir titriyor. Belli ki çok acı çekiyor. Biz de onunla birlikte acı çekiyoruz. SSPE hastası olduğu için çaresi yok diyorlar, ilgilenmiyorlar. Bu kadar kolay mı, hem hasta edeceksin sonra da götürün nasıl olsa ölecek bir şey yapılamaz deyip hastaneye kabul etmeyeceksin!”

İsmini vermek istemeyen bir çocuk uzmanı hekim: “Yapacak bir şey yok... Son yedi yıl içerisinde bu hastalıktan ölen çocukların sayısı belki de yüzlerce...
Sağ kalan çocuk sayısı çok az. Onlar da er geç ölecek. Çocuklarla ilgili imkânı daha fazla olan büyük şehir hastanelerinde araştırma yapılırsa belki tedavi edilebilirler.
Hastalığın nasıl ortaya çıktığı konusuna gelince, iki ihtimal olabilir: Ya aşıların soğuk zinciri bozulmuştu veya eksik doz aşı yapıldı. Büyük ihtimalle aşılar soğukta muhafaza edilmemişti. Dolayısıyla çocukları hastalıktan koruyamadılar.”

 http://www.taraf.com.tr/haber/sspe-ana-babalarin-cehennemi.htm

Gösterim Sayısı: 2632
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.