Devlet Özürleştirdiği Hastalarına Duyarsız (hurseda.net)

Bayat aşı yapıldığı için SSPE hastalığına yakalanarak bitkisel hayata giren Viranşehirli Zelal Demir'in babası Hasan Demir, yetkililerin duyarsızlığından yakındı.

 

 

 

Bayat aşıdan SSPE hastalığına yakalanan Zelal Demir (15) ailesinin gözü önünde her geçen gün eriyip gidiyor. 2002 yılında Viranşehir 1 Nolu Sağlık Ocağı’na getirilen aşıların bayat olduğu anlaşılması üzerine aşıların tekrar Şanlıurfa Sağlık Müdürlüğü’ne geri gönderildiğini belirten Hasan Demir, Şanlıurfa Sağlık Müdürü Nevzat Yetkin’in “sorun yok” diyerek kullanılması talimatını verdiğini ve bu aşıların hastalığa neden olduğunu belirtti. Demir, dönemin Şanlıurfa Sağlık Müdürü Nevzat Yetkin’in sorumsuzluğu yüzenden yüzlerce insanın SSPE hastalığına yakalandığını ve Sağlık Müdürü’nün daha sonra görevinden alındığını söyledi.

 

Birçok kurum ve kuruluşa başvuruda bulunduğunu belirten Demir, şuan kadar hiçbir netice alamadığını söyledi. Yıllardır hastane hastane dolaştığını belirten Demir, hastalıkla ve hastalarla ilgili hiçbir şeyin yapılmadığını söyledi. Demir, “Aile olarak çöktük. Çocuğumuz açılar içinde kıvranırken hiçbir şey yapamamak çok acı veriyor bize, annesi perişan, hayatımız altüst oldu ve yıllardır uğraşmama rağmen hiç bir yetkilinin bize destek çıkmamsı bizleri sarstı.” dedi. 

Her resmi kurumun girişlerinde  “engellilerin hakları önceliklidir" afişleri asılı olduğunu belirten Demir, ancak devletin okulunda ve devlet eliyle zehirletilerek engellileştirilen hastanın hak önceliğinin olmamasının düşündürücü olduğunu söyledi.

 

Viranşehir’de 100'den fazla hasta olduğuna dikkat çeken Demir, bütün müracaatlara rağmen hiçbir kurumun görevini yerine getirmediğini sözlerine ekledi.

 

Gösterim Sayısı: 3283
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.