Yatalak çocuğuna ambulans istedi soruşturmalık oldu (Evrensel)

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde SSPE hastası Zelal Demir’in babası Öğretmen Hasan Demir, yatalak kızı için ambulans istediğinden dolayı hakkında 112’yi boş yere meşgul etmekten idari soruşturma başlatıldı.

 

Viranşehir’de 2002 yılında 7 yaşındaki kızına okulda kızamık aşısı yapıldıktan sonra, kızının SSPE hastalığına yakalandığını iddia eden Hasan Demir, yıllardır hukuk mücadelesi verdiğini dile getirdi. Kızının kızamık değil, yanlış aşı ve devlet politikası kurbanı olduğunu belirten Demir, çalmadık kapı bırakmadığını da belirtti. Demir, “Ben çocuklarımı aşı yaptım. Keşke yapmaz olaydım. Bu aşılar çocuğumun sonunu hazırladı. Bu aşılar dönemin MHP’li Sağlık Bakanı Osman Durmuş döneminde yapıldı. Kendisi de görsel medyada itiraf etti. Davacıyız. Çocuklarımız devlet politikası kurbanı oldu. Bu hastalık özellikle Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde yaygın. Milyonda bir görülme olasılığı olan bu hastalık neden Viranşehir’de 100’e yakın çocukta görüldü” diye tepki gösterdi. Demir, Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı, BM, UNİCEF ve TBMM Başkanlığına şikayette bulunduğunu ve hiçbir sonuç alamadığını söyledi

SORUŞTURMA BAŞLATTILAR

Kızının yatalak olduğunu belirten Hasan Demir, “Acil durumlar esnasında 112’den ambulans istiyoruz. Fakat geçenlerde beni savcılığı çağırdılar. Benim 112 acil servisini gereksiz yere meşgul ettiğimi söylediler. Ben de savcıya durumumu anlattım” dedi. Savcılığın hiçbir suç bulmadığını ve soruşturma açmadığını söyleyen Demir, Dumlupınar İlköğretim Okulunda öğretmen olduğunu ve savcının soruşturma açmadığı konu için İl Milli Eğitim Müdürlüğünün idari soruşturma başlattığını kaydetti. Ben sadece kızım rahatsız olduğunda ambulans istedim. Gereksiz yere rahatsız etmedim” dedi. Demir, iç hukuk yollarını tükettikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracağını da sözlerine ekledi. (URFA)

 http://www.evrensel.net/news.php?id=10582

Gösterim Sayısı: 2421
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.