‘Ölüm aşılaması’ soykırım suçudur (Özgür Gündem)

Keskin, ‘ölüm aşısı’ için ‘Faşizan bir bakanın döneminde olması dikkat çekici’ dedi

MHP’li eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş döneminde binlerce Kürt çocuğun SSPE hastalığına yakalanmasına ve ölümüne neden olan aşılama için tazminat talep edildi. Av. Eren Keskin, “Devlet Kürdistan söz konusuysa her şeyi mübah görüyor” dediAşıyla çocuk sakatlamak soykırımdır

1998-2002 yılları arasında Sağlık Bakanlığı yapan MHP’li Osman Durmuş’un bakanlığı döneminde Bölge’de yapılan aşı nedeniyle Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) hastalığına yakalanan binlerce çocuğun ailesinin adalet arayışı devam ediyor. Bölge’de yaşayan binlerce çocuk okullarda yapılan kızamık aşısı sonucu yatağa mahkum olurken, bu süreç içerisinde onlarcası da yaşamını yitirdi. 2002 yılında okulda yapılan kızamık aşısı sonucunda SSPE hastalığına yakalanan ve 6 Haziran 2012 tarihinde yaşamını yitiren 1995 doğumlu Zelal Demir’in ailesi, avukatları Eren Keskin aracılığıyla Sağlık Bakanlığı’na başvurarak, ikinci kez tazminat talebinde bulundu.

Durmuş’un devrinde oldu

Demir ailesinin avukatı Keskin, MHP’li Bakan Osman Durmuş’un Sağlık Bakanı olduğu dönemde SSPE hastalığının çok sayıda çocukta görüldüğünü ve bu çocukların hemen hemen tamamının Bölge’de yaşıyor olmasının dikkat çekici olduğunu belirtti. Osman Durmuş’un bakanlığı döneminde yapılan “yanlış” aşılama sonucunda çok sayıda çocuğun ve ailenin mağdur olduğunu belirten Keskin, “Örneğin bizim büroda çalışan arkadaşımızın yeğeni de geçen yıl bu hastalıktan vefat etti. Aileler çok sayıda insanın bu şekilde mağdur olduğunu biliyorlar” dedi.

Devlet kabul etmiyor

1995 doğumlu olan müvekkili Zelal Demir’in 2002 yılına kadar hiçbir sağlık sorunu yaşamadığını söyleyen Keskin, “1996 yılında kızamık aşısı da dahil bütün aşıları yaptırılıyor ve 2002 yılına kadar da son derece sağlıklı okuluna giden bir çocuk. Ancak Zelal’e de 2002 yılında Viranşehir Dumlupınar İlköğretim Okulu’nda kızamık aşısı yapılıyor. Zelal, kızamık aşısı yapıldıktan bir buçuk ay sonra yürürken dengesizleşmeye, düşmeye, yakınlarını tanımamaya başlıyor ve aile doktora götürdüğünde SSPE hastalığının tanısı konuluyor” dedi. Keskin, tanı raporunda hastalığın nedeni olarak, “Kızamık aşısının eksik dozda yapılmış olması veya son kullanma tarihinin geçmiş olması”nın saptandığını vurgulayarak, “Aile o dönem çocuk henüz hayattayken bakanlığa başvurarak tazminat talep ediyor. Tazminat talepleri reddedilince de idare mahkemesine dava açıyorlar. İdare mahkemesi de süre yönünde reddediyor davayı. Ancak ne yazık ki çocuk 6 Haziran 2012 tarihinde yaşamını yitiriyor” dedi.

Kürt olunca...

İdare mahkemesine başvurabilmek için resmi bir sürecin başlatılması gerektiğini ifade eden Keskin, bu nedenle Demir ailesinin yeniden Sağlık Bakanlığı’na başvurduğunu söyledi. Keskin, “Ancak burada önemli olan tazminat değil, devletin suçunu kabul etmesidir” diye belirtti. Keskin, “Devlet Kürdistan halkı söz konusu olduğunda sanki her şeyi hakmış gibi görüyor kendisine, araştırma dahi yapmıyor. Bana göre soykırım suçu bile kabul edilebilir bu. Bilmeden yapılması bana göre mümkün değil, en azından çok büyük bir görev ihmali söz konusu” dedi.


SSPE hastalığı nedir?

Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) kızamık mikrobunun yol açtığı bir beyin hastalığıdır. Hastalığa kızamık geçirildikten sonra beyne yerleşen virüs neden oluyor. Virüs hastalığın bitiminden sonraki 10 yıl içinde tekrar aktif hale geçiyor ve beyinde büyük tahribata yol açıyor. Kesin tedavisi olmayan virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla hastalığın seyri yavaşlatılabiliyor.


BDP araştırma istedi

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan BDP Riha (Urfa) Milletvekili İbrahim Ayhan, SSPE hastalığının neden ve sonuçlarına ilişkin Meclis Araştırması açılmasını istedi. Ayhan, “Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş döneminde Urfa, Batman ve Diyarbakır illeri başta olmak üzere Bölge illerinde yapılan kızamık aşılarının bu hastalığı tetiklediği ve arttığı iddiaları Bölge halkı tarafından uzun süredir dile getirilmektedir” diyerek, Meclis Araştırması talep etti.

 http://www.ozgur-gundem.com/?haberID=73668&haberBaslik=%E2%80%98%C3%96l%C3%BCm%20a%C5%9F%C4%B1lamas%C4%B1%E2%80%99%20soyk%C4%B1r%C4%B1m%20su%C3%A7udur&action=haber_detay&module=nuce

Gösterim Sayısı: 3815
Öğeyi Oyla
(4 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.