Viranşehir'de İnsanlık Dramı (sanliurfa.com)

ŞANLIURFA - Doğu ve Güneydoğu'da oldukça sık rastlanan ve tedavisi bulunamayan hastalık olarak bilinen SSPE, tehdit etmeye devam ediyor. 50 SSPE hastası çocuğun bulunduğu Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde çaresiz bir bekleyiş hüküm sürüyor. SSPE hastası çocukların aileleri ise, yetkililerin duyarsızlığından yakınıyor.Zelal Demir, Sida Güneş, Emine Sancak, Doğan Bilal, Eyüp Almaz, Mehmet Yıldız, İ.Halil Gedik, Fahri Erbelek ve Hozan Ektiren ziyaret ettiğimiz hastalardan sadece bir kaçı. Zelal Demir'in babası Hasan Demir, yıllardır hukuk mücadelesi vermesine rağmen hiçbir sonuç elde edememiş.

Demir sözlerini şöyle sürdürdü, "2002 yılında öğretmenlik yaptığım Dumlupınar ilköğretim okulunda çocuğuma ekim ayının 11'de aşı yapıldı. Bir ay sonra çocuğum komaya girdi ve bütün tedavilerin sonuçsuz kalması sonucunda çocuğum bitkisel hayata girdi. 9 yıldır çocuğum ölümle pençeleşmektedir. Kaymakamlıktan cumhurbaşkanına kadar bütün mevkiler nezdinde hakkımı aramama rağmen bir sonuç elde edemdim. Âdete kaderimize terk edilmiş bulunmaktayız. Yaptığım araştırmalar neticesinde yapılan kızamık aşısı veya aşının eksik doz- bayat olmasıdır. 9 yıldır bizim çalmadığımız kapı kalmadı. Sağlık bakanımız Recep Akdağ ile Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nde yaptığımız görüşmede bu olayın kendilerinden önceki dönemde yaşandığını ve kendileri ile bir ilgisinin olmadığını söyledi. Oysa bu olay hukuki bir sorundur ve devlet bu konuda kendi üzerine düşeni yapmalıdır. Gaziantep, Diyarbakır, Batman ve Şanlıurfa bölgesinde bir anda türeyen bu hastalık bana göre bir devlet politikasıdır" dedi.

Sidal Güneş'in babası Sinan Güneş ise, hastası için kullanmak zorunda olduğu ilacın tek bir eczanede olduğunu söyledi.

Bu hastalıktan önce maddi durumunun çok iyi olduğunu ifade eden Mehmet Yıldız'ın babası Salih Yıldız da, hastalık masraflarından dolayı muhtaç duruma düştüğünü söyledi.

Tüm hasta yakınlarının ortak talebi ise devletin hastalarına sahip çıkarak yapılan hatanın telafi edilmesi.

 http://sanliurfa.com/haber28017-Viransehirde-Insanlik-Drami.htm

Gösterim Sayısı: 3281
Öğeyi Oyla
(3 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.